Hareket Sensörü Nedir ? Çalışma Mantığı Nasıldır?

Hareket Sensörü Nedir ? Çalışma Mantığı Nasıldır?

Yazar: Borel Okunma Sayısı: 1104 Yayınlanma Tarihi 06 Dec 2019 Yorum: 0


Hareket Sensörü Nedir ? Çalışma Mantığı Nasıldır?

 


Nesnelerin veya canlıların hareketlerinin kızılötesi, ultrasonik, mikrodalga, titreşim yöntemleriyle algılanmasını ve bu algılama sonucunda ilgili mekanizmaların tetiklenmesini sağlayarak istenen sonucun gerçekleşmesini sağlayan aktif veya pasif özellikteki sensörlere hareket sensörü denir.

Sıva Altı Hareket Sensörleri

Sıva Üstü Hareket Sensörleri

180 Derece Hareket Sensörü

360 Derece Hareket Sensörü

Mikro Dalga Sensör


 

Nesnelerin veya canlıların hareketlerinin kızılötesi, ultrasonik, mikrodalga, titreşim yöntemleriyle algılanmasını ve bu algılama sonucunda ilgili mekanizmaların tetiklenmesini sağlayarak istenen dinamiğin gerçekleşmesini sağlayan aktif veya pasif özellikteki sensörlere hareket sensörü denir.

 


Çoğunlukta kullanılan hareket algılama sensörleri en temel olarak sıcaklık farklarını tespit eden kızılötesi ve gönderilen farklı manyetik dalga boylarındaki sinyallerin ortamdaki nesneden yansıtılarak algılanması mantığına dayalı olmak üzere iki sınıfa ayrılır.

 

 

Bunun yanı sıra farklı kullanım alanlarına yönelik olarak canlıların hareketlerini ve varlıklarını algılamak için ağırlık algılayıcı sensörses algılayıcı sensörışık yansımalarındaki değişimi algılayıcı sensör, basınç algılayıcı sensör optoelektrik yöntem sensörüstatik yük değişimi algılayıcı sensör ,triboelektrik algılama sensörü yöntemikapasitif değişim analizikamera ile video analiz gibi farklı algılama teknikleri de kullanılmaktadır.

 

Pasif kızılötesi sensör (PIR-Passive Infrared veya Pyroelectric) ortamdaki sıcaklık değişimini izleyen bir kızılötesi alıcı sensör ile ortam ve nesne arasında çok farklı hızlı bir sıcaklık değişimi olduğunda hareketi algılar.

 

Aktif kızılötesi sensör (AIR-Active Infrared) ise kızılötesi alıcı ve verici sensörlerle çok daha uzak mesafe ve çok daha dar algılama alanlarında yük verici sensörden yayılan kızılötesi infrared ışınının alıcı sensör tarafından algılanıp algılanmadığını kontrol ederek hareketi tespit eder.

 

En çok kullanılan hareket algılayıcı olan PIR sistemi, fresnel lenskızılötesi hareket algılama modülü, pieroelektrik sensörüsinyal yükseltici modülzamanlayıcı devre, sinyali karşılaştırıp o anda tetikleme yapan bir elektronik devre boardu ve tabi ki çıkış rölesinden meydana gelir..

 

Sensörün algılama bölgesine giren canlı veya herhangi bir nesnenin , vücut ve ortam sıcaklıkları bulundukları alan ortamından farklı olacak ve vücutlarından yayılan termal radyasyon fresnel lensten geçerek pieroelektrik malzemeye yoğunlaştırılacaktır.

Pieroelektrik malzeme algılama alanındaki sıcaklık farkına göre gerilimi değişen bir yapıya sahiptir.

 

 

 

Kızılötesi ışıksıcaklık farkına göre sensör içerisindeki karşılaştırıcı ve mikroişlemcili yapı ile değerlendirilerek eğer eşik değeri aşılmışsa hareket değişikliği olduğu kararına varılarak gerekli exit çıkış sinyali analog veya dijital olarak verilmektedir.

 

Uzaklığa göre algılama hassasiyeti genellikle sabit olan PIR sensörlerin çıkış sinyalinin ne kadar süre ile aktif olacağı sensör üzerinden ayarlanabilmektedir.

 

Her nesne kendi sıcaklığına bağlı olarak farklı manyetik dalga boylarında elektromanyetik radyasyon yayar. İnsan vücudundan yayılan termal radyasyon çoğunlukla kızılötesi bölge kategorisindedir ve dalga boyu 7-14 mikron metredir (1 mikron metre=10-6 metre). Sıcaklık farkı ile hareket algılayan sensörlerin algılama aralığı 8-12 mikron metre aralığındadır.

 


Hareket Sensörlerini Kolayca Satın Almak İçin TıklaEn büyük dalga boyuna sahip görünür ışık rengi kırmızıdır. Kızılötesi ışık dalga boyu kırmızı ışığın devamında olan bölgede yer alır ve dalga boyu 0,70-1000 mikron metre aralığındadır.

 

Ultrasonografik hareket algılayıcı sensör entegreleri, 25, 30, 40 kiloherz çalışma frekanslarında ses dalgası üreten bir verici ve gönderilen ses dalgalarının nesneden yansıma yoluyla alıcı sensöre gelme süresine göre veya doppler yani nesne yaklaştığında yansıyan ses frekansında artma uzaklaştığında azalma şeklinde hareket algılama yöntemidir.

 


Fotosel


Bir diğer yöntem olan mikrodalga hareket algılayıcı sensörlerin çalışma sistemi mantığı da gönderilen mikrodalga ışık sinyallerinin doppler etkisiyle alınmasıyla açıklanabilir. Mikrodalga hareket sensörleri ile duvar arkasındaki hareketler dahi algılanabilir.

 


Hareket algılayıcı sensörler ve dış mekân aydınlatma armatürlerinin kontrolü, güvenlik kameraları ve alarm sistemleriiklimlendirme kontrolüIoT uygulamaları vb. pek çok alanda kullanılmaktadır.Tüm Sensör Çeşitlerine Ulaşmak İçin Burayı Tıklayın!Kaynak: Nuri Yunus Kocadağ

 

 

Yorumlar
Yorum Yap