COB Led Nedir

COB Led Nedir

Yazar: Enis Okunma Sayısı: 607 Yayınlanma Tarihi 24 Feb 2018 Yorum: 0

COB Led Nedir


Cob "Chip on board" İngilizce teriminin baş harflerinden oluşmuştur.

Tek bir panel üzerine dizilmiş ledlerden oluşan bir yongadır. Bu dizilim sayesinde ışık tek bir kaynaktan çıkıyormuş görünümü verir.    

COB led sistemi; tek bir alüminyum yada seramik kart üzerinde toplanmış led dizinlerinin adıdır, chip on board kelimelerinin baş harflerinden oluşan seri ismidir.

    Beyaz LED için mavi LED yongalarının üzeri fosfor ihtiva eden silika jel veya epoksi reçine ile ışık çıkışı için pencere katmanı oluşturulur, aynı zamanda varsa optik sistemler bu katmanda bulunur.

    COB LED’lerin doğuşu daha yüksek güçlerde LED paketleri elde etmek için yonganın taban alanını büyütmek yerine daha fazla çip kullanarak yeni dizinler oluşturmaktır. Bunu hem ısıl hem de elektriksel bazı faydaları vardır. Ancak temel olarak merceklerin kullanılmasında optik sorunlar yaşanabilir. Paket güçleri, kılıf biçimleri, ölçüleri, elektriksel değerleri her firmanın ürünü için farklılıklar gösterir.5 W Cob Led Spot ürünlerimize incelemek için tıklayın.

COB LED’lerin Avantajları:

Tek yonga LED’ler ile tasarlanmış aynı güçteki LED dizinlerine göre maliyetleri ortalama %30 düşüktür. Bir LED modül oluştururken maliyetleri yükselten iki konu, biri ikincil optik ve diğeri LED’lerin dizildiği baskı devre elemanıdır.

Armatür üretimi yapan firmalar için, daha az çevre elemanı ile kolay uygulama imkânı sağlayarak işçilik ve malzemeden tasarruf sağlar. Mevcut teknoloji ve ekipman COB modül kullanımını destekler.

Uygulamalarda, her LED yonga tek tek görülmez ve daha homojen, kamaşması daha az bir ürün ortaya çıkar. Ayrıca LED yongalar arası renk farkları yok denecek kadar azdır.

COB LED üretimi ve kullanım trendi farklı uygulama alanları için giderek büyüyor.

Özellikle reflektör kullanılan armatür uygulamalarında avantajlıdır.Cob Led Projektörler'e buradan ulaşabilirsiniz.

COB LED’lerin Dezavantajları :

Maliyet baskısı ile alüminyum tabanların kullanıldığı COB LED’ler daha fazla sahaya sunulmakta, bunlar seramik tabanlılara göre ısıl yönetim anlamında daha kötüdür. Çünkü seramik tabanının ısıl iletkenliği alüminyuma göre daha iyidir. Bu özellikle daha yüksek güçlü COB’ler için daha kısa ömürlü ürünler anlamına gelebilir.

Standardizasyon sorunları mevcuttur, her üreticinin kendine özgü farklı standartları vardır. Her firmanın ürünü, güç, elektriksel değerler, mekanik ölçüler, ısıl ve optik değerler anlamında farklılıklar gösterir. Bu da ürün kullanmada marka bağımlı hale getirir ve tedarik sorunlarına sebep olabilir.

Mercek ihtiva eden optik sistemlerde kullanımı uygun değildir.

Yorumlar
Yorum Yap