SMD Led Teknolojisi

SMD Led Teknolojisi

Yazar: BOREL Elektrik Okunma Sayısı: 965 Yayınlanma Tarihi 24 Feb 2018 Yorum: 0

SMD Led Teknolojisi

SMD (Surface Mount Device) olarak adlandırılan baskı devrenin yüzeyine doğrudan monte edilen ürünlerdir. Yani komponentin kendisi ve lehim bağlantıları devre kartının aynı tarafında yer alır. Bu sayede kart üzerinde komponent bacaklarının geçeceği ve diğer taraftan lehimleneceği deliklere gerek yoktur.

Bu montaj teknolojisi SMT (Surface-MountTechnology) olarak adlandırılır. SMD led’ler basitçe bu teknolojiye uygun olarak üretilmiş led’lerdir. Modern led’lerin çok büyük bir çoğunluğu SMD devre elemanlarıdır. Led ampüllerde en çok SMD led çipleri kullanılmaktadır. SMD baskılı elektronik devrelere monte edilebilen led çipi manasındadır.

SMD Led çipleri boyutları ile isimlendirilmektedir. Farklı üreticilere göre teknik özelliklerde farklılaşma olabilmektedir. Mevcut Led çiplerinin aydınlatma güçleri ile enerji tüketimleri arasında doğru orantı mevcuttur.

Yani SMD 5730’lar en parlak led ışığını üretebilmektedir. Ancak Led ömrü bakımından söz konusu teorik kapasiteler, pratikte ürünlerde 3’te 1’e yakın düzeylerde yansımaktadır. Yani 60 led’lik SMD 5050’lik bir led lamba, 15 watt yerine 5 watt enerji sarfiyatına ve buna uygun lümen aydınlatma gücüne sahiptir.

Smd led'in avantajları nelerdir :

Geleneksel olarak kullanılan ayaklı (TH Through-Hole) devre elemanlarından en büyük farkı fiziksel yapılarında ortaya çıkmaktadır. Bu elemanlar yapısal olarak devre elemanlarına göre oldukça küçüktür, dolayısıyla devre üzerinde kapladığı alan da az olmaktadır. Böylece özellikle bilgisayar ve cep telefonu kartları gibi devreler de küçük bir alana birçok devre elemanının yerleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Etiketler: SMD Led Teknolojisi, SMD, LED
Yorumlar
Yorum Yap