Led Ampul ile Kaç M2 Alanı Aydınlatırız?

Led Ampul ile Kaç M2 Alanı Aydınlatırız?

Yazar: Yasin Yiğit Okunma Sayısı: 555 Yayınlanma Tarihi 06 Dec 2019 Yorum: 1


Led Ampul ile Kaç M2 Alanı Aydınlatırız?


LED ampuller, önceki floresan ve halojen ampullere kıyasla büyük enerji tasarrufu sağlar ve uzun ömürlüdür. LED ampullerin evlerimize kadar girmesinden sonra ampul seçimi biraz daha zorlaşmıştır. Eskiden bir odayı aydınlatmak için kaç watt ışığa ihtiyacımız olduğunu bilirdik. Ancak konu LED‘ler olunca lümen kavramı hayatımıza girmiş, durum biraz karışık hale gelmiştir.

Bir odayı aydınlatmak için ihtiyaç duyulan lümen değeri pek çok değişkene bağlıdır. 

Aydınlatma seviyesi lüks adı verilen birim ile ifade edilir. Ev gibi ortamlarda genellikle 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Peki biz bu 100 lüks seviyesinde aydınlatmayı nasıl sağlayacağız?


LED ampuller üzerinde genellikle watt ve lümen değerleri yer almaktadır. Burada wattharcadığı enerji miktarını gösterir yani ne kadar elektrik faturası ödeyeceğinizi size söyler. Lümen ise ampulün toplam ışık çıktısını göstermektedir. Yani ne kadar yüksek lümen, o kadar parlak ışık demektir.

Lüks ile lümen arasındaki ilişki pek çok değişkene bağlıdır ancak temel olarak aydınlatma yapılacak yerin alanı ile ilişkilendirilebilir. Aşağıdaki pratik formüller aracılığıyla lüks ve lümen dönüşümünü kolayca yapabilirsiniz.

Aydınlatma seviyesi (lüks) = Işık akısı (lümen) / Alan (m2)

Işık akısı (lümen) = Aydınlatma seviyesi (lüks) x Alan (m2)

Alan (m2) = Işık akısı (lümen) / Aydınlatma seviyesi (lüks)

Aydınlatma seviyesi (lüks) = 100 (Ev aydınlatması için bu çarpanı 100 olarak alacağız.)


Led Ampul Ürünleri İçin Tıklayın

Şimdi birkaç örnek ile hesaplamanın nasıl yapıldığını açıklayalım.

Elimizde 1000 lümen bir LED ampul var. Bununla 10 m2 genişlikteki odayı kaç lüks seviyesinde aydınlatabiliriz?

Aydınlatma seviyesi (lüks) = 1000 / 10 = 100 lüks

Bu hesaba göre 1000 lümen LED ampulü, 10 m2 genişliğinde bir odaya takarsak 100 lüks seviyesinde aydınlatma yapabiliriz.

Odamızın genişliğinin 20 m2 olduğunu düşünelim. 100 lüks seviyesinde bir aydınlatma istiyoruz. Kaç lümen ışığa ihtiyacımız var?

Işık akısı (lümen) = 100 x 20 = 2000 lümen

Bu hesaba göre 2 adet 1000 lümen değerinde LED ampul ile 20 m2 genişliğinde bir odayı 100 lüks seviyesinde aydınlatabiliriz.

Işık akısı 1900 lümen olan bir LED ampule sahibiz, bu ampul ile kaç m2 odayı aydınlatabiliriz?

Alan (m2) = 900 / 100 = 19 m2

900 lümen LED ampul kaç m2 odayı aydınlatır? sorusunun cevabını bulmak için 900‘ü 100‘e bölüyorsunuz. İşte bu kadar basit. Yani, 900 lümen ışık akısına sahip bir LED ampul ile 9 m2 genişliğindeki oda aydınlatılabilir. Eğer odamızın genişliği 18 m2 ise, bu ampulden 2 tane kullanmamız gerekir. 

Yazıyı bitirmeden önce tekrar hatırlatmakta fayda var. Aydınlatma seviyesi, lümen değerinden başka ışık açısıyansıma katsayılarıbakım faktörü gibi pek çok değişkene bağlıdır. Doğru bir hesaplama için tüm değişkenler göz önünde bulundurulmalıdır.


Led Aydınlatma Ürünlerimizi İncelemek İçin Burayı Tıklayın!

Kaynak:Emre Yılmaz

Yorumlar
Yorum Yap