Nya Kablo Nedir? Nerede Kullanılır?

Nya Kablo Nedir? Nerede Kullanılır?

Yazar: Borel Okunma Sayısı: 143 Yayınlanma Tarihi 07 Aug 2020 Yorum: 0

Nya Kablo Nedir? Nerede Kullanılır?

1,5 Nya kablo

1,5 Nya kablo genellikle, sıva altında; aydınlatma ürünlerine elektrik çekmek için kullanılır. Elektrik ustaları nya kabloları kaba inşaatta, duvar sıva altından panolara, buat bağlantılarına , uzatarak elektrik çekebilmektedirler. Aydınlatma ürünlerinin elektrik akım güçleri daha düşük olduğu için maliyeti düşürmek amacıyla 1,5 luk nya kablo kullanabilmektedirler. Günümüzde led aydınlatma ürünlerinin akım güçleri daha da düştüğü için bu kablolar rahatlıkla ihtiyacı karşılamaktadır.


2,5 Nya kablo

2,5 Nya kablolar sıva altında inşaatlarda, evlerde , ofislerde , yaşam alanlarında prizlere elektrik çekmek için kullanılmaktadır. Prizlerde elektrik akımları biraz daha kuvvetli olduğu için nya kablolar gereksinimleri karşılamaktadır. elektrik prizlerinde 2,5 luk kablo kullanılmasının sebebi üzerinden geçen akım gücünün daha fazla olmasıdır. 

Nya Kablolar 10 luk kabloya kadar tek damarlı olmaktadır. 10 luk tan sonra çoklu olabilmektedir.

Nya kabloların üzeri izolelidir. PVC izole kaplamalıdır. İzole renkleri genellikle Mavi renk nötr bağlantısı için Kahve - Siyah renkleri faz bağlantısı için , Sarı Yeşil olan topraklama bağlantısı için kullanılmaktadır.


Nya kabloların aynı zamanda halojen free denilen ; yandığında zehirli gaz çıkarmayan ve alev alması geciktirilmiş türleride bulunmaktadır. Bu nya kabloların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu kablolar genellikle alışveriş merkezleri, hastaneler, toplu konutlar, uçaklar, yüksek binalar, sinema tiyatro salonları vb. gibi yerlerde kullanılabilmektedir.


Yorumlar
Yorum Yap